1. První kroky
Každý nový hráč u nás začíná na hodnosti Strážmistr u složky Městské policie („MP“).
2. Úkoly strážníka Městské policie
Strážník MP má několik povinností, pravidel a úkolů, které detailněji najdeš v příručce pro policisty, ovšem níže jsou vybrané ty nejdůležitější.
- Řešení přestupků (např. špatné parkování, narušení veřejného pořádku…)
- Dozor nad občany a majetkem
- Trestné činy předává Policii České republiky („PČR“)
Pokud chceš postoupit k PČR (nahrnuje např. Prvosledovou hlídku („PSH“), Odbor služby dopravní policie („OSDP“), Obvodní oddělení policie („OOP“)…), musíš nejdříve absolvovat Základní odbornou přípravu („ZOP“). Po jejím úspěšném dokončení se můžeš přidat k danému oddělení prostřednictvím jejich formy výběrového řízení (aplikace či nábor). Pokud ale nechceš hrát za policejní složky a máš touhu spíše k ostatním složkám, můžeš poslat přihlášku do Hasičského záchranného sboru („HZS“) či Zdravotnické záchranné služby („ZZS“), kde není potřeba mít dokončenou ZOP.
3. Co potřebuji k tomu, aby mi vše fungovalo?
Začátek u nás není vůbec složitý. Aby ses vůbec mohl připojit k naší komunitě a aby ti vše fungovalo, stačí pouze pár kroků, které jsou postupně uvedeny přímo zde.
- Připoj se na náš komunitní Discord server: https://discord.gg/fivepdcz
- V sekci „Kanály a role“ si zvol role „Městská policie“ a „Strážmistr“
- Pro funkčnost služebního tabletu musíš mít propojený Discord účet s CFX (FiveM) účtem a být přihlášený v aplikaci FiveM
- Připoj se na server „FivePD CZ“ (https://fivepd.cz/play), vytvoř si postavu a zvol nějakou stanici MP (lokace, která má v závorce „MP“)
4. Jak zahájím službu?
Pro funkčnost hlavních systémů ve hře je nutno být ve službě přes náš služební tablet. Tímto se ti odemkne spoustu možností, od interakce s osobami, přes volání posil až po přístup k výstroji a výzbroji. Jednotlivé kroky jsou uvedeny níže.
- Po načtení hry stiskni klávesu F10 pro otevření služebního tabletu
- Najdi „Městská policie“ a vyber tlačítko „Zvolit“
- Klikni na tlačítko s ikonou dvou šipek, nebo-li „Zahájit službu“
- Uprav si svůj volací znak dle libosti (A-110 až A-140)
- Nastav si stav na „K dispozici (KD)“
5. Výstroj a výzbroj
Výstroj a výzbroj je klíčová pro tvou službu. Abys mohl pokračovat, musíš si je vyzvednout na stanici, na které se nacházíš, stejně tak jako své služební vozidlo.
- Jakmile zahájíš svou službu prostřednictvím služebního tabletu, na stanici se objeví kolega, u kterého si můžeš vyzvednout uniformu a vybavení
- Na modrém kruhu si pak můžeš vybrat své služební vozidlo z nabídky, kterou uvidíš, ovšem má určitá omezení, které jsou hned níže
6. Vozidla Městské policie
Ve složce MP je výběr vozidla čistě na tobě, ovšem s pár omezeními, které pro každého strážníka platí. Níže je seznam vozidel, se kterými od začátku jezdit nemůžeš. V případě porušení tě může čekat disciplinární trest, proto si dej pozor, že žádné z těchto vozidel nebudeš používat.
- Audi RS3 s modrým pruhem
- Škoda Kodiaq novější verze
- Škoda Octavia se žlutým pruhem
7. Vysílačka a rádiová komunikace
Pro lepší organizaci v samotné složce, ale i pro případné dispečery, je nezbytné dodržovat základní regulace na rádiové komunikaci. Tím zajistíme nejen lepší zážitek ze hraní pro všechny strážníky MP, ale i pro příslušníky ostatních složek.
- Zapni svou vysílačku pomocí klávesy F5
- Nastav si volací znak stejný jako ve služebním tabletu a frekvenci podle oblasti:
- Frekvence MP: 158 Hz
- Klíčové volací znaky u MP:
- Astra 100: ředitel, operační důstojník, velitel hlídkové činnosti
- Astra 110 až 140: běžná hlídková činnost
- Astra 150: zástupce ředitele, velitel dopravního družstva
- Astra 160 až 200: dopravní družstvo
- Postup hlášení na vysílačce:
- „Astra-100, Astra-100, tady Astra-117, potřebuji na místo 1018 hlídku Policie ČR.“
8. Co mohu řešit jako strážník Městské policie?
I přesto, že nejsi příslušník PČR, ale strážník MP, můžeš dělat nespočet úkonů a řešit mnoho situací. Pamatuj, že nemůžeš vyjíždět na předem ohlášené vysoce nebezpečné situace, jelikož to je práce příslušníků PČR. V případě, že od operačního důstojníka neobdržíš bližší informace o tom, zda-li je na místě přítomna střelná zbraň a podobně, tak to mění situaci a na místo vyjet můžeš. Všechny zadržovací úkony a další situace, které vyžadují vyšší pozornost, řeší PČR, proto ji nezapomínej na místo žádat. Níže je pár příkladů, co máš jako strážník MP máš na starosti.
- Kontrola parkování
- Řešení běžných konfliktů
- Řešení běžných přestupků
- Osoby pod vlivem alkoholu nebo omamných či psychotropních látek („OPL“)
- Dohlížení na dodržování městských vyhlášek
9. Další pomoc
Pokud bys potřeboval jakoukoliv širší pomoc, neboj se ozvat prostřednictvím našeho komunitního fóra, kde ti určitě někdo ze zkušenějších členů brzy odepíše.